Новини

Інтервʼю з Сергієм Камінським, власником SorbiForce, що увійшов топ-5 американських стартапів, які займаються батареями.

Про початок власного шляху в енергетичному бізнесі, про амбіції, про головні виклики і про вплив війни на роботу піар-менеджерка Vacuum Deep Tech Acceleration Кристина Рожкова поговорила з Сергієм Камінським, власником та головним виконавчим директором SorbiForce (відомий в Україні як Sorbsys).

Linkedin Сайт Sorbsys


  • Як прийшла ідея створити стартап SorbiForce?
  • У 2014 році я вирішив змінити своє життя кардинальним чином і повернутися до того, про що мріяв у дитинстві, а саме розробці передових технологій. Мене найбільше цікавила і цікавить енергетика. Я прихильник чистої енергетики. До того часу я вже створив 2 заводи. Це було індустріальне обладнання, конвеєри. Я вирішив у 2014 році вийти з цього бізнесу, оскільки він не є супер передовим, як мені здавалося, я вирішив інвестувати гроші і свій час у розробку нових технологій майбутнього. Я почав вивчати різні джерела як генерації, так і збереження електричної енергії. Можливо, ви знаєте, у мене є багато розробок, зокрема й рідка батарея, сонячна батарея. Також, це і були перетворювачі з тепла в електрику. Це були різні способи генерації, але проаналізувавши багато проблем, що існують у зеленій енергетиці, я зрозумів, що ключовим елементом енергетики майбутнього є батареї, електричного акумулятора. Тому я зосередився на розробці батареї нового покоління для енергетики майбутнього. Так я створив стартап Sorbsys.
  • В чому унікальність проєкту SorbiForce?
  • За своєю спеціальністю я інженер, технолог, механік. І унікальність проекту полягає в тому, що я від самого початку зробив акцент на те, щоб батарея була практично застосована в економіці, можна було її використовувати у реальному житті. Оскільки, як ви знаєте, більшість наукових розробок завершуються на етапі впровадження у реальне життя. Дуже багато проблем виникає під час реалізації проекту. Я спочатку почав з того, щоб бути максимально близьким і швидким для виходу на ринок, і через це я почав збирати команду, яка могла б реалізувати ці ідеї найкращим чином. Це вчені, які вже мають великий досвід роботи з батареями, це вчені з матеріалознавства. Саме в поєднанні технології, інженерії та науки, на мою думку, і є унікальність цього проекту.
  • Наскільки важко просувати новий продукт з нуля? Яку пораду ви можете дати тим читачам, які наразі працюють над брендами власних стартапів?
  • Мабуть, одне з найскладніших, що є на цій планеті, це створювати і розвивати стартап. Для того, щоб розвивати стартап, потрібно мати багато навичок, досвіду та сил. Як ми знаємо, абсолютна більшість стартапів провалюється на різних етапах. Тому необхідно не живити ілюзій, а розуміти, що якщо ти почав займатися стартапом, будь готовим до найважчих часів у своєму житті. Це пов’язано з обмеженнями в фінансовому плані, це повне відмовлення від сімейних питань. Ти повністю зосереджений на цій справі, якою ти займаєшся. Так, винагорода може бути дуже високою. Однак вона дається дуже, дуже малому числу людей.
  • Як вплинула війна на робочі процеси? Чи вдалось пристосуватись?
  • Звісно, війна вплинула на всі наші процеси, на нашу роботу, на наше життя. У перші дні війни біля мого будинку впали ракети. Там було всього кілька сотень метрів. Я і моя родина сильно відчули на собі, що це таке, не з телевізора. Звісно, довелося переформатуватися. Звісно, довелося змінити всі свої життєві та робочі процеси, які відбуваються в компанії, але я вам скажу, що це спонукало мене потрійно посилити свої зусилля та прискорити всі процеси в цьому стартапі, щоб країна отримала технології та можливості сили. Це було потрібно для того, щоб рухатися вперед, протистояти ворогу і перемогти якнайшвидше. Ми бачимо, що перевага в технологіях – це ключовий фактор у перевазі над ворогом.
    Звісно, тут не можна описати все. Як ми перебудувалися, так і робота вночі, це і підлаштування під графіки, це і нова активність, не пов’язана з діяльністю компанії.
  • В чому основна ціль SorbiForce?
  • Я хочу, щоб цей стартап перетворився на потужну компанію, це українська компанія, яка буде виробляти та продавати високотехнологічні продукти. Насправді, наш продукт це не просто батареї. Це перехід до нової цивілізації. Це перехід до нових технологій, до нових відносин, це децентралізація. Доступ до енергетики – це частина свободи, це є свобода, а батарея – це ключ до енергетики майбутнього, це саме той важливий елемент, який забезпечить більшість людей та компаній енергетичною незалежністю, і таким чином ми зможемо сформувати нове суспільство з новими технологіями та новою цивілізацією. Це найважливіше в цьому стартапі, і я сподіваюся, що ми йдемо вірним шляхом.
  • Яка бізнес-модель SorbiForce?
  • Наразі бізнес-модель, на яку ми орієнтуємося, – це виробництво накопичувачів енергії для великих компаній, маю на увазі енергетичних компаній, які працюють у зеленій енергетиці. Це великі сонячні електростанції, вітрові електростанції. Зараз проблема полягає саме в тому, що сонце та вітер – це нестабільні джерела енергії, і потрібно балансувати генерацію протягом дня. Ми будемо виробляти батареї та, власне, продавати їх таким компаніям. В цьому і буде полягати наша основна бізнес-модель. На цьому ми будемо заробляти гроші. Крім того, ми формуємо іншу бізнес-модель, яка буде актуальна у майбутньому. Це бізнес-модель, пов’язана зі smart грідами, це питання розподілу та оптимізації електричної енергії та процесів, які відбуваються протягом дня в електричних мережах, створення нових мереж. І на цьому ми будемо базувати свій бізнес у майбутньому.
  • Які цілі на майбутнє та масштабування?
  • Звісно, ми зараз йдемо класичним шляхом американських стартапів, які масштабуються з США та розширюють свою діяльність на всю планету. Ми зареєстрували корпорацію в Сполучених Штатах. У нас вже є команда в Америці, причому це фахівці високого рівня, які саме займалися успішними стартапами. Ми готуємося до першого раунду інвестицій, який буде спрямований на створення заводу в Україні. Звісно, наш план – створювати заводи. Основна мета – це виробництво в Україні. Проте, у процесі масштабування ми будемо масштабувати і виробництво наших заводів. Виробництво батарей, які ми плануємо розміщувати в різних частинах планети. Проте ми починаємо з Сполучених Штатів Америки та України одночасно.
  • Які, можливо, майбутні проєкти плануються?
  • Є дуже багато проектів, у мене понад 80 технологій, які чекають свого часу для того, щоб бути впровадженими. Однак наразі я зосереджений на батареях та на реалізації стартапу, пов’язаного з накопичувачами енергії. Поки цю компанію не виведу на лідируючі позиції на ринку, не буду відволікатися на інші проекти. Власне, в цьому, напевно, і полягає один з ключових моментів. Бути успішним у стартапі – це бути зосередженим на ньому.
  • Скільки вже загалом вкладено грошей у стартап SorbiForce? 
  • Понад 1 мільйон доларів.
  • Скільки наразі людей у команді? 
  • 14
  • Про участь у яких заходах або конкурсах хотіли б розповісти?
  • Дуже вдячний компанії Google, Українському фонду стартапів USF та Державному департаменту США за надану фінансову і експертну підтримку, це дуже допомогло, і насправді я досі в приємному шоці від того, що допомога була надана в потрібний момент. Ну а далі найважливішим конкурсом буде життя, це буде успішний бізнес у цій області енергетики, і це буде найкращим показником і найкращим конкурсом, яким може бути реальні замовники, реальні кастомери, реальний бізнес, реальні прибутки.
  • Можливо, хочете від себе додати ще якісь цікаві факти про SorbiForce або смішні історії з фейлами?
  • Ну смішні ситуації важко згадати, тому що це насправді кропітка, важка робота, пов’язана з постійним перебуванням у стресовій ситуації. Тобі треба керувати цілим набором питань, ти маєш бути не тільки бізнесменом, але й електрохіміком, фізиком, технологом, PR-менеджером. Тобі треба бути фінансистом, тобі треба бути психологом, екологом, тобі треба бути ще багатьма іншими, щоб бути успішним у цьому стартапі.
    Дуже приємно, коли вже до тебе починають надходити визнання від експертів ринку, від просто відомих людей, організацій, компаній. Так, наприклад, нашу компанію в США визнано в топ-5 американських стартапів, які займаються розробкою батарей. Це дуже приємно і викликає неймовірну гордість.
  • Які перешкоди виникали на шляху розвитку стартапу SorbiForce і як ви їх подолали?
  • На мою думку, є три важливі складові успішного стартапу, які я б не назвав перешкодами, а скоріше викликами.
    1 – це самомотивація: навіщо ти це робиш? І ти повинен бути мотивований кожен день робити свою роботу і рухати всю компанію вперед.
    2 – це, звісно, фінанси: без грошей твоя компанія нікуди не піде, і на одному ентузіазмі ти нікуди не поїдеш. Однак завданням є за допомогою свого ентузіазму залучати людей, які будуть з тобою однодумцями, які діють і думають так само, як і ти. Принаймні, в основних цілях, і фінанси прийдуть.
    Ну і 3 виклик – це закони фізики. У нас хардверний стартап, при тому складний з наукової і технологічної точки зору, і основною проблемою є саме науково-технологічні питання, які потрібно вирішувати кожен день в такому стартапі.
  • Чим SorbiForce відрізняється від конкурентів на ринку?
  • Основна відмінність нашого стартапу полягає саме в децентралізації процесу. Зараз виробництво батарей у всьому світі концентроване в декількох країнах світу, і вони є фактичними монополістами, і ключі у них. Однак я з цим не згоден. Ми розробили батарею, сировиною для якої може бути більшість видів відходів, від сільськогосподарських відходів до пластикових відходів. І це виробництво може бути відкритим в будь-якій країні світу. Це саме та свобода, яка не тільки дається батареєю, але і свобода у сировині, свобода в матеріалах, свобода у виробництві цих батарей та доступі до цих батарей та технологій. Це і є філософія компанії. Свобода. І незалежність.
  • Як ви бачите майбутнє індустрії, в якій працює SorbiForce?
  • Я бачу майбутнє, звісно, в децентралізації енергетики. У кожної людини є доступ до повітря, багато хто має доступ до води. Так само повинен бути доступ до енергетики. Причому ця енергетика повинна бути доступною з урахуванням обмежень, які на тебе накладають компанії-монополісти та держава. Я виступаю за свободу у всьому. За відповідальну свободу. Цивілізовану свободу. І нам саме бракує батареї. Цього елемента, який може забезпечити нам цю свободу і подальший розвиток децентралізованих, відновлюваних, чистих енергетичних технологій.
  • Які головні виклики ви очікуєте на шляху досягнення поставлених цілей?
  • Ми вже пройшли більшість початкових етапів у стартапі, ми пройшли не одну долину смерті, і зараз основні виклики для нашої компанії є чисто бізнесовими, якими саме ми зараз займаємося. Перш за все це команда. Я зараз зосереджений на тому, щоб зібрати не менш зоряну бізнес-команду, ніж я маю наукову команду. Маючи людей у команді, які мають величезний досвід та великі таланти, можна вирішити будь-які завдання та створити щось велике.
  • Які цінності та принципи лежать в основі культури компанії SorbiForce?
  • Найважливішою та найголовнішою цінністю компанії є людина. Його свобода, його можливість саморозвитку та реалізації своїх мрій, його внутрішнього потенціалу – це є основою для компанії. Свобода у побудові відносин у компанії, свобода, яка надається людині для реалізації його ідей для прийняття рішень. Це важливо. Тільки вільні люди з найвищою мотивацією, які рухаються великими ідеями і які йдуть кожен до своєї мрії. Тільки в такому випадку компанія буде успішною.
  • Чи співпрацюєте ви з партнерами або іншими компаніями для досягнення спільних цілей?
  • Компанія Sorbsys, звісно, до певної міри співпрацює з партнерськими компаніями. Однак усі ключові моменти знаходяться всередині компанії, це пов’язано з інтелектуальною власністю. Це пов’язано з технологіями. Це пов’язано з процесами, які відбуваються в компанії. Звісно, без співпраці досить складно побудувати успішну компанію, однак тут потрібно знайти баланс між зовнішніми відносинами з партнерами, з компаніями та інтересами компанії. Ми готуємося до співпраці з провідними компаніями у сфері енергетики, які знаходяться у Каліфорнії, і вони будуть нашими партнерами у створенні пілотних проектів батарей, і це дуже важливо. Для компанії важливо вступити у співпрацю з правильними партнерами та побудувати правильні відносини.
  • Якими є важливі досягнення або визнання, якими ви пишаєтесь у розвитку SorbiForce?
  • За весь час діяльності, у процесі створення батареї та реалізації компанії-стартапу, я, звісно, відчував скептичне ставлення з багатьох сторін. Це звичайна реакція, це природньо для людей. Однак зараз часи змінюються, і з’являються результати. Вже приходить визнання від експертів ринку, зокрема з США, які не приховують свого захоплення нашою технологією та передбачають нам велике майбутнє. Як я вже сказав, ми вже увійшли до топ-5 американських стартапів, які займаються батареями. Також вже почали проявляти інтерес багато провідних видань у сфері енергетики. З нами вже зв’язуються провідні компанії з енергетики, і це приємно. Це є результатом нашої наполегливої праці протягом останніх 7 років. Але найважливішим для мене, на яке сподівається будь-який засновник компанії або стартапу, є визнання ринку, і найважливішим показником цього визнання є покупки вашої батареї, вашого продукту. Це найважливіший фактор, який підтвердить корисність, необхідність та унікальність вашого продукту.