Про початок власного шляху в Military-tech бізнесі, про перешкоди у розвитку, про головні виклики і про вплив війни на роботу піар-менеджерка Vacuum Deep Tech Acceleration Кристина Рожкова поговорила з Іллею Шполянським, командиром зведеного загону, засновником стартапу “Злі Птахи”.
- Як виникла ідея створити стартап “Бекфаєр”(“Злі Птахи”)?
- На початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну, ми – команда цивільних, ветеранів АТО/ООС та військовослужбовців при підтримці Благодійного фонду “Герой України”, системно допомагали війську в придбанні дронів, автівок, медичного забезпечення та ін.
Пізніше на базі нашої команди ми створили зведений загін ударних БПлА “Злі Птахи”, що ввійшов до лав ЗСУ.
З часом, розуміючи методи сучасної війни та потреби на фронті, ми прийшли до ідеї створення сучасного, стійкого до дії засобів РЕБ та РЕР БпЛА-бомбардувальника літакового типу, який може закривати потреби фронту на тактичну глибину до 50 км, а його вартість буде суттєво нижчою, ніж у зарубіжних аналогів.
- Яка основна мета?
- Основна мета стартапу виробництва БПлА “Бекфаєр” – наближення Перемоги України, збереження життів українських військових та цивільних, застосування високотехнологічної моделі знищення ворога із урахуванням ситуаційної обізнаності та мережецентричного управління підрозділами ударних БпЛА.
- У чому полягає унікальність стартапу “Бекфаєр”?
- Команда “Злі птахи” поєднує в собі військову, конструкторську та виробничу складову, що є достатньо унікальним явищем для українського війська. Сьогодні БпЛА “Бекфаєр” є сучасним ударним дроном – продуктом, що розвивається як в екосистемі експлуатаційників та інженерів у відповідності до запиту на бойову роботу із урахуванням військових, фінансових, організаційних та інших чинників.
Команда працює й у інших напрямках, зокрема у сфері FPV-технологій. Зокрема, у нас є власний навчальний центр для пілотів FPV-дронів. https://heroesukraine.org/fpv-dron-pilot-klas/.
Наразі БпАК “Бекфаєр К-1” присвоїли код класифікації НАТО (фактично безпілотник офіційно допущений до експлуатації в підрозділах Сил Оборони України).
Окрім цього, команда працює над низкою інших розробок, проте поки що ми їх не розсекречуємо.
- Чи можете ви визначити своїх основних конкурентів, і що відрізняє БпЛА “Бекфаєр” від інших на ринку?
- Так, ми постійно моніторимо ринок та продукти конкурентів. Наша перевага – розробка, виробництво та використання БпЛА “Бекфаєр” в бойових умовах. Дослідницьку діяльність та випробування наша команда проводить в реальних умовах бойових дій, що дозволяє оперативно адаптовувати безпілотник під сучасні умови війни. Також ми самостійно проводимо обслуговування данного БпЛА, що значно скорочує час та вартість ремонту у польових умовах.
- Яка бізнес-модель?
- Наразі ми існуємо виключно за рахунок донатів небайдужих людей з України та з-за кордону, які повністю довіряють нашій команді та продукту. Окрім цього, ми отримали фінансову підтримку у вигляді гранту від Українського фонду стартапів, готуємось до державних замовлень, шукаємо потенційних інвесторів.
- Наскільки складно просувати новий продукт з нуля? Що ви порадите читачам, які зараз працюють над розробкою власних стартапів?
- Треба вірити в свій продукт, аналізувати потреби фронту та засоби протидії ворога, тестувати в реальних умовах, вдосконалювати його, не боятися шукати фінансування, об’єднуватися, створювати команду. Шукати гроші важко, але якщо ваш продукт інноваційний – ви знайдете свого інвестора, головне стукати у всі двері.
- Чи співпрацюєте ви з партнерами або іншими компаніями для досягнення спільних цілей?
- Так, звісно. Ми відкриті до партнерства. Наприклад, деякі компоненти виготовляються нашими партнерами – це прискорює процес розробки та виробництва.
- Скільки вже загалом вкладено грошей у стартап БПлА “Бекфаєр” та забезпечення зведеного загону ударних БпЛА “Злі Птахи”?
- Понад 500 тисяч доларів. Всю звітність ви маєте можливість переглянути на сторінці благодійного фонду “Герой України”, який підтримує нас https://heroesukraine.org/pro-nas/zvity-blahodijnoho-fonda/. Велика вдячність благодійникам та всім, хто нас підтримує. Також ми отримуємо підтримку від небайдужих людей, які вірять в успіх нашого проекту, у вигляді автівок та іншого забезпечення для проведення бойової роботи та дослідницької діяльності.
- Як побудована команда, які ключові ролі присутні?
- У нас досить велика команда. Це і відділ фандрейзингу, адміністративний персонал, дослідницька діяльність, логістика та забезпечення, власне, виробництво і військовослужбовці, які проводять випробування та використання БпЛА “Бекфаєр” в бойових умовах . Є ключові ролі по кожному напрямку. Також ми використовуємо сучасні цифрові інструменти керування командою та бізнес-процесами.
- Які цінності і принципи лежать в основі культури “Злих Птахів”?
- Ми робимо все заради перемоги України над ворогом. Робота команди побудована на взаємодовірі та любові.
- З якими перешкодами ви зіткнулися у розвитку стартапу БПлА “Бекфаєр”, і як ви їх подолали?
- Головне – це фінансування. Ще раз велика вдячність всім, хто нас підтримує.
На жаль, ми зовсім не отримуємо підтримки від місцевої влади, державна підтримка у цьому напрямку абсолютно недостатня. Бюрократичні перепони також часто стають на заваді.
- Як війна вплинула на робочі процеси?
- Війна їх створила. Наш стартап з’явився як наслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну.
- Які ваші цілі щодо масштабування стартапу, та як ви плануєте їх досягти?
- Кожного дня ми наближаємося до процесу серійного виробництва (наразі маємо стійке дрібносерійне виробництво). Зокрема, працюємо над автоматизацією внутрішніх процесів, удосконалюємо свій продукт. Наші плани – амбітні. Ми шукаємо інвесторів, проходимо процедури отримання державного замовлення.
- Які ключові показники ефективності ви відстежуєте, щоб оцінити успіх свого стартапу?
- Основні – це ефективність продукту під час бойової роботи. Наш літак наніс понад сотні бойових уражень по живій силі та техніці ворога. Окрім того важливим показником ефективності є доступ до експлуатації у Збройних Силах України, внесення в кодифікатор НАТО, як бойового БпЛА. Для інформації: наш літак стійкий до дії засобів ворожого РЕБ. Це зазначив і міністр цифрової трансформаці Михайло Федоров у своїй публікації після ознайомлення з “Бекфаєром” https://www.facebook.com/mykhailofedorov.com.ua/posts/1383681268916055
- Якими ключовими досягненнями ви пишаєтесь у розробці БпЛА “Бекфаєр”?
- Нашою командою. Шляхом від ідеї до робочого ударного безпілотного літального аппарату з функцією розвідки. Більш детально про наш продукт можна дізнатися на сайті https://zlyizbir.org.ua/, про команду зведеного загону ударних БпЛА “Злі Птахи” – зі сторінки Facebook https://www.facebook.com/angry.birds.squadron
- Про участь у яких заходах або конкурсах хотіли б розповісти?
- Їх було немало, але іноді наша діяльність полюбляє тишу.
- Можливо, ви хочете додати кілька цікавих фактів про “Злі Птахи” або кумедні історії з фейлами?
- Одного разу наш літак сів посеред поля з соняшниками. Наші пілоти довго шукали його, вийшли із тих соняшників із жовтими обличчями та одягом, проте так і не знайшли крилатого бешкетника. Врешті, для того, щоб відшукати та повернути згубу довелося підіймати в небо ще один дрон.
- Ми завершуємо це інтерв’ю. Чи є якесь повідомлення або ідея, якою ви хотіли б поділитися з нашою аудиторією?
- Будьте амбітні, цілеспрямовані, підтримуйте ЗСУ як фінансово, так і своїми діями, не зупиняйтесь на досягнутому. Україна переможе, тому що добро завжди перемагає зло, а світло – темряву.
Додатково:
Більше про проєкт БПлА “Бекфаєр” та команду “Злі Птахи”
https://zlyizbir.org.ua/
https://www.facebook.com/angry.birds.squadron
Сайт та соцмережі благодійного фонду “Герой України”
https://heroesukraine.org/
https://www.facebook.com/heroesukraine.org
Сайт виробника БПлА “Бекфаєр” ТОВ “Злі Птахи”