Новини

Gios під час війни запустив всеукраїнське змагання з математики Playmath. Як це було?

Про початок власного шляху в освітньому бізнесі, про застарілу систему освіти, про всеукраїнське змагання з математики Playmath і про вплив війни на роботу піар-менеджерка Vacuum Deep Tech Acceleration Кристина Рожкова поговорила з Наталею Лимоновою, засновницею і керівною партнеркою освітнього стартапу GIOS, співвласницею компанії SNITE, співзасновницею ГО Digital Future of Education.

Linkedin Сайт GIOS

  • Чому саме сфера освіти?
  • Все почалось ще 10 років тому з мого спільного з чоловіком меблевого бізнесу. Коли ми набирали співробітників у компанію, то помітили, що молоді люди приходять зовсім не підготовлені – в них не було ні вміння працювати в команді, ні креативного мислення, ні тайм-менеджменту. Все це ми розвивали у них самі, проводячи освітні заходи для своїх працівників. А всі ці навички потрібно розвивати ще з дитинства, адже софт скіли потрібні у роботі. Це було першим поштовхом до створення свого освітнього продукту. А другим і більш важливим поштовхом стали мої власні діти. Я маю двох синів і на той час мені дуже не подобалось те, що відбувається із ними у школі. Так як у перші три роки навчання діти дуже допитливі, всім цікавляться, так було і в моїх синів. Але потім починається “зубрьожка”. Вчителям було головне довести дітей до ЗНО, але я бачила те, як вони втрачають інтерес, через це мені хотілося знайти іншого підходу до навчання для них.
  • І далі почався ваш власний шлях в освітньому бізнесі?
  • Так! Спочатку я зробила маленьку суботньо-недільну школу, потім це стала школа повного дня, і згодом я стала співзасновницею мережі приватних шкіл у Києві та Львові. Саме там ми і почали впроваджувати такі інноваційні методи навчання, коли дітей зацікавлюють процесом пізнання: ми бачили, як вони розкривають свій потенціал, стають лідерами, приймають участь у дебатах і т.д. Близько 3000 дітей навчалося в усіх наших школах. Але є ще 1 млрд 200 млн дітей, яким потрібно навчатися. І тут прийшла ідея створити щось більш масштабне. Ми зрозуміли, що сучасних дітей вже не можна навчати методами минулого. Бачачи їх психологічні особливості, кліпове мислення, ми прийшло до того, що дітям потрібно давати не довгі нудні лекції або застарілі підручники, коротку яскраву інформації в ігровому форматі, яку вони бачать навколо себе у соціальних мережах. Дітям також потрібні приклади із життя, щоб вони розуміли прикладне значення того, що вони вивчають.

    Тому ми вирішили створити платформу Gios, яка вже не має стін, не має меж, не має кордонів і може давати таку можливість дітям всього світу!
  • Яка основна місія платформи Gios?
  • Наша місія та ціль –  сприяти осучасненню застарілої системи освіти і дати можливість доступу до сучасного інтерактивного цікавого контенту мільйонам дітей з усього світу.
  • Як вплинуло повномасштабне вторгнення на робочі процеси Gios?
  • Звісно, це повпливало на всю країну і на нас в тому числі. Перші два дні – це був шок, з третього дня всі наші співробітники кинулись волонтерити. Хто в айті-армії був, хто плів сітки, хто в інформаційній підтримці. Потім ми подумали, що ми можемо зробити найкраще з того, що ми вміємо і зрозуміли, що дітям все ж таки потрібна підтримка і навчання. Тому ми відкрили безкоштовний доступ до нашої платформи для всіх українців, де б вони не були: в нашій країні або переміщені. І 4 місяці поспіль все навчання на нашій платформі було повністю безкоштовним. Що це означає? Що у нас не стало фінансових потоків, якщо ми все відкрили безкоштовно. Тобто, так, ми допомагали нашим учням, але в нас є і вчителі на платформі, і ми вважали себе відповідальними за них також, бо багато із них було у гарячих точках: у Харкові, на Херсонщині. І вони дуже мужньо продовжували займатись, бо у нас окрім онлайн-курсів є ще репетиторська та шкільна частини. 

    І в нас були неймовірні історії: коли в Харкові в сусудній дім був приліт ворожої ракети, а у вчительки повибивало вікна всі в домі під час уроку, і вона каже, що зараз позамітає скло та продовжить заняття. Наші вчителі – справжні герої, те, як вони поводили себе в цих умовах, заслуговує поваги! І ми вважали своїм обовʼязком їм допомагати.
  • Як вдалося пройти цей період і що відбувалося далі?
  • Це був дуже важкий період і я вдячна усій нашій команді Gios, що більшість залишилися, затягнули пояси, так як виплати зменшилися, як ви розумієте, бо великої фінансової підтримки не було. І ми почали краудфандити: нам допомогли наші друзі, наші клієнти, що наперед щось проплатили. І ми не тільки виплили, вже влітку ми почали масштабувати наш проєкт! Потім ми знову почали продавати наші курси, започаткували наші літні онлайн-табори для вивчення математики і розвитку аналітично-критичного мислення. І ми почали розвивати наш проєкт і в Україні і на Північноамериканський ринок. Тобто це був дуже складний відповідальний момент, але ми розуміли, що потрібно переключати психологічно і продовжувати навчати дітей та підтримувати наших вчителів і нашу команду. Ми робили все, що ми можемо зробити з початку війни.
  • Gios під час війни запустив всеукраїнське змагання з математики Playmath. Розкажіть про цей досвід, як це було?
  • Playmath – проєкт подвійного призначення. По-перше, так, це навчання. По-друге, це переключення дітей від психологічного навантаження, яке є, і надання можливісті навчатися в будь-яких умовах: навіть коли блекаути; навіть коли немає офлайн звʼязку зі своїми вчителями; в будь-якому місті; тоді, коли їм зручно; в тому темпі, в якому їм зручно; не втрачаючи прогреса. Це та можливість, яку дає наша платформа. 

    Змагання Playmath тривало 6 тижнів. Більше 22 тисяч дітей з усіх куточків України, навіть були діти з прифронтових територій, з Бахмуту, з Донецької області. Загалом більш ніж з 30 країн світу! Ми навіть самі були в шоці, коли бачили, з яких країн підключаються діти, не кажучи вже про Канаду, Америку, Мексику і всі європейські країни, були діти з Катару, з Мадагаскару. Наших дітей розкидало зараз по всьому світу і всі вони мали можливість підключитися до платформи і займатись. 

    Так як це було всеукраїнське змагання, нам допомогли наші партнери: Міністерство освіти і науки України, Міністерство цифрової трансформації, Український фонд стартапів. Вони допомогли максимально розповсюдити інформацію про Playmath. І тому так багато дітей з усіх куточків світу підключилися, ну і тут були дуже дивовижні історії.
  • Яка була ціль Playmath? І чи вдалося її виконати?
  • Головна ціль була допомогти в цей важкий воєнний час, переключити дітей, дати їм можливість займатись із задоволенням і в тих умовах, в яких це можливо. Спочатку наші методологи вважали, що за 5-6 тижнів діти пройдуть максимум 2-3 теми на платформі зі свого класу, що вони проходять у школі. Так як кожна тема містить кілька уроків, а кожний урок потребує багато уваги та часу – від 30 хвилин до години. Кожен урок наші діти проходять двічі чи тричі, в нас є така можливість, щоб покращити свої результати. 

    Але ні! Коли дітям даєш те, що їм цікаво і є елемент змагання (вони змагались за призи – планшети), коли це зрозуміло, дуже просто викладено, то вони просто творять дива! Десь третина дітей пройшли повний річний курс і навіть ті теми, що вони не вивчали у школі, наперед. Це вони зробили у дуже короткі сроки та до того ж писали нам з питаннями, які можна ще задачі вирішити, щоб заробити додаткові бали. 

    На початку ми зробили зріз академічних знань дітей і наприкінці ми також зробили тестування та побачили, що залученість дітей підвищилась майже на 90%, а академічна успішність піднялась від 22% до 55% тільки за 6 тижнів! Уявляєте, що може бути за рік, якщо навчатись постійно так? Навіть діти, коли давали нам інтервʼю, розказували, що раніше в школі в них були 7-8, 6-ки іноді, а тепер коли вони пройшли теми наперед, їм стало все зрозуміло, вони піднімають весь час руку та отримують 11-ки, вчительки в шоці. 

    І тут ми розуміємо як дитина ще психологічно змінюється, набуває впевненості в собі, розкриває свій потенціал. І навіть такі “стісняшки”, які сиділи на задній парті і боялись руку підняти, зараз почувають себе впевнено. Вони зрозуміли, що це нескладно, що немає такого, що ти гуманітарій і ти не тягнеш у математиці. Ні, якщо давати в цікавому форматі і доступною мовою, вони все зможуть вбагнути і опанувати. І тому для нас було багато таких класних відкриттів. 

    А батьки відмітили, що для них важливо, по-перше, їм вдалося залучити дитину до навчання, так як завжди батьки пушать дітей і намагаються усадити за уроки та не вдається. А тут кажуть, що ввечері діти бігли дивитись лідерборд, яке в них місце. Зранку вставали бігли щось рішати, щоб піднятися в цьому лідерборді. Тобто ті моменти ігрові дуже гарно повпливали. 

    Друге, що батькам сподобалось, дитина займається самостійно, так як в школі діти цьому не навчаються. Але протягом життя дитині це знадобиться – вміння вчитися, самостійно шукати інформацію, щось опановувати. І вони робили це самостійно із задоволенням і це таке досягнення, я вважаю. 

    І третє це те, що діти опанували самостійно нові теми і це виявилося зрозумілим. Тобто це те, що відмітили батьки і те, що радує нас – що ми робимо дуже класну справу.
  • Що плануєте робити далі з результатами Playmath?
  • Ми хочемо зробити велику подію – вебінар для вчителів та батьків. Ми розповімо результати Playmath і покажемо, як наші діти вміють навчатися – із задоволенням, самостійно, якщо подати їм інформацію в правильному форматі з правильною методологією і зацікавити їх.
  • Чи були протягом всеукраїнського конкурсу Playmath якісь кумедні ситуації? Розкажіть.
  • Було декілька цікавих запитів від дітей та різні “підприємницькі” пропозиції.

    Наприклад: діти дуже хотіли попасти в ТОП-10 та отримати призи в конкурсі PlayMath. На платформі в нас є чат, де діти можуть задавати свої питання та навіть давати нам пропозиції. Деякі з розумників, які вже вирішили всі завдання свого класу (за 6 тижнів пройшли весь річний курс!), але хотіли ще збільшити свій результат, писали в чат: “Кому ще допомогти порішати завдання за додаткові бали?” 

    Також бувають дуже щирі повідомлення та питання до нашої служби підтримки в чаті. Одна дівчинка – 5класниця запитувала, чи буде вона більше подобатися хлопчикам з класу, якщо вирішить всі завдання і буде краще знати математику?
  • Скільки на даний час вже є зареєстрованих користувачів у Gios?
  • Зараз більше ніж 144 тис зареєстрованих користувачів на платформі. Ми продовжуємо зараз співпрацювати з нашими батьками з конкурсу Playmath, це останні, хто заходили на нашу платформу. І зараз ми їм пропонуємо навчання в такому стилі як вони навчались протягом конкурсу.

    З цих 144 тис близько 20% дітей з різних країн, тому що багато наших українців перемістилися, також ми відкрили американську локаль нашого проєкту і в нас  є близько 300 проданих уроків для Північноамериканського ринку.
  • Яка бізнес-модель Gios?
  • В нас є B2C підписки. Це підписки для самостійного навчання за допомогою нашого курсу: вони можуть бути місячні, а можуть бути річні, це вигідніше, але ти купуєш цілий рік навчання собі.

    Другий варіант – це шкільні підписки. Тобто заходить цілий клас з вчителем. Для вчителя це безкоштовно, а оплата для учнів – це втричі менше ніж вони просто платили за індивідуальні уроки. То є диференціація за ціною, тобто якщо заходить цілий клас та приєднується до свого вчителя, то в них є пільги, і це дуже потужний цифровий інструмент. Вчитель бачить динаміку класу, він може давати індивідуальні завдання різним групам дітей, це може бути в форматі домашніх завдань або вивчення матеріалу наперед. І потім виконані завдання перевіряє машина, вчителю не потрібно ночами сидіти перевіряти зошити, машина видає йому результат, який можна конвертувати в оцінку. І також багато додаткових цікавих фішок для вчителів. Вони можуть не тільки використовувати наші бібліотеку уроків, також є можливість створювати власні уроки за допомогою нашого конструктору уроків на платформі. 

    Ну і третій напрям – це теж B2C, репетиторство. Наша платформа є ще і маркетплейсом для репетиторів, ми зʼєднуємо вчителів з учнями по параметрах і запитах. По цьому напряму також розроблено дуже цікаві цифрові інструменти для того, щоб знайти найкраще поєднання і найефективніше навчання індивідуально для кожного учня та вибудувати індивідуальні траекторію розвитку з підтримкою такого ментора-вчителя.
  • Про які конкурси або заходи, в яких приймав участь Gios Ви би хотіли розповісти?
  • Я як засновник намагаюсь зробити Gios максимально видимим, щоб нас бачили, про нас знали. Завжди підкреслюю, що це український стартап. І взагалі пишаюсь нашою екосистемою українських стартапів, в нас дуже талановиті люди з креативними проєктами і ми теж в цій спільноті і за допомогою різних програм – від Google for Startups, від Українського Фонду Стартапів, за підтримки USAID і інших структур ми дуже багато виступаємо на міжнародних конференціях. За останні пару місяців ми відвідали конференцію в Польщі, яка була організована Google for Startups, ми відвідали Startup Grind Global в Силіконовій Долині в Штатах. До речі, там ми були обрані для виступу на головній сцені, небагато стартапів має таку можливість – пітчити перед тисячею відвідувачів, бізнес-ангелів, інвесторів. І ми мали таку нагоду показати український стартап на міжнародній сцені. Після того я вже встигла відвідати конференцію ОМР 2023, це конференцію діджиталу та маркетингу в Гамбурзі, теж за підтримки нашого Українського Фонду Стартапів та Гамбурзької стартап-спільноти. І теж в числі наших 12 українских стартапів, ми презентували наш Gios і також знову були обрані, щоб пропітчити на головній сцені перед тисячами відвідувачами. Я спілкувалася з бізнес-ангелами, інвесторами і зараз у процесі перемовин з декількома. Оскільки наші користувачі зараз і на європейських ринках, особливо у Польщі та Німеччині, нам цікаві ці ринки також.
  • Який Ви бачите подальший розвиток для Gios?
  • Ми вже вийшли за межі України, але хочемо бути набагато масовіше. Моя мрія – мільйони користувачів, я в 2025 році так бачу 6 мільйонів щасливих користувачів, які вчать математику із задоволенням на платформі Gios!
  • Наталя, дякуємо Вам за цікаве інтервʼю, можливо, хочете ще щось додати від себе?
  • Я вдячна і вашому акселератору Vacuum Deep Tech Acceleration, який підтримав нас на Startup Grind Global і також Українському Фонду Стартапів, який підтримує багато ініціатив. Дякую за Dual Use проєкт, завдяки якому ми зробили Playmath і за різні поїздки, де наші українські стартапи можуть про себе розповісти усьому світу! Ну і дуже вдячна нашій команді, яка натхненна, яка має пристрасть та драйв, яка дуже переймається тим, щоб допомогти змінити застарілу систему освіти і допомогти цілому поколінню молодих людей вивчатися із задоволенням та розкривати свій потенціал!